Románia | Hargita | Küküllőkeményfalva |

Nagy Imecs Vilmos gyűjtése a küküllőkeményfalvai gyümölcsös sütemények receptjeivel!

Küküllőkeményfalva,(hét szilvafás falu), lakói fakitermeléssel foglalkoznak.  Mivel a nagy Küküllő folyón engedték le a rönköket, szükség volt egy jó kemény lóra, amelyik kihúzta a vízből ezeket a nagydarab fákat így lett a falu neve Küküllőkeményfalva.

 

Védőszentje Szent László, kinek tiszteletére június 27- én tartják a búcsút, mely a falu legfontosabb ünnepe. Okiratokban 1566- ban szerepel, 1602 ben Kikelő néven fordul elő. A középkorban nem volt saját temploma, mai templomukat 1802 ben építették egy régi helyére. A katolikus templom, ma már műemlékké van nyilvánítva. Védőszentje Szent László, kinek tiszteletére június 27- én tartják a búcsút, mely a falu legfontosabb ünnepe.

 

Küküllőkeményfalva141. szám alatti székely bennvalónkat, az 1996-os évi vásárlás időpontjától sikerült megóvnunk az enyészettől.   A székely porta megvásárlása után munkához láttunk, és megpróbáltuk restaurálni,  egy több mint  száz évvel ezelőtt  állíttatott, székely kötött kaput(1908) és egy1918-ban épített  székely házat, valamint egy csűrt, istállóval együtt(1958), és egy kis pajtát. A ház felépítése: első ház, hátsó ház (így nevezték régebben a székelyeknél), középen konyha és kamara. A lépcsőfeljárat után egy tornác van, mely folytatódik az udvarra néző homlokzatokon, és bezáródik az illemhellyel. Hátsó homlokzata giberes. A ház fecskefarkú cseréppel van fedve. Utólag egy régi gyalogkaput (a faluból vásároltuk- 1911-béli) is felállítottunk, a virágos kert felé.  Úgy érzem, hogy sikerült megmentenünk egy hagyományőrző kis székely „bennvalót”, magunk és mások gyönyörködtetésére, hiszen ez nemzeti hovatartozásunk szimbóluma. Székely népünk iránti szeretetünk jeléül tettük mindezt, hiszen pl. a porta előtti székely kapu tekintélyt követelő méltóságánál fogva a székely falunak, utcának, életnek címe, címere, büszkesége, a székely múlt, történelmi hivatás fába vésett nagyszabású bizonysága, fába rótt oklevele, olyan amilyennel kevés nép dicsekedhet. Felirata: “Isten segedelméből építette Sebők Imre és neje Márton Mária”.  A kaputükrön: címerkeret, benne rozetta, mellette dültleveles koszorú. A konnyfán, kötélminta. A kötésekben,  szintén rozetta, majd ugyanolyan minta, befejezésként a lábakon. A kapu cserefából készült, de a lábakat előlről, ráklábazniunk kellett, majd a felhasznált kődarabokat rászoríttatuk vas abronccsal. Érdekes, a kovácsolt vas kilincs, és a vasretesz, mely mindkét nyílót zárja belülről. Ötletes, hogy a kiskapu egyik léce mozgatható, és ott benyúlva lehet kinyitni! A kapuíven, piros festék nyomok találhatók. De, nem festettük újra színesre, mert a faragások már nem olyan mélyek, hogy a festéket megtartotta volna. Az eredeti kapu faragója talán Benedek Imre volt, aki (1888-1906) között élt.

 

A küküllőfalvi gyümölcsös sütemények receptjei: 

 

Meggyes( szilvás, barackos, körtés…) grízes lepény( Imecs Anna,1921-2006, receptje alapján)

 

Egy negyed liter tejbe főzzél bele grízt, majd amikor kihűl, tegyél hozzá cukrot(tetszés szerint), két doboz tejfölt, két tojássárgát, fahéjat és 3 tojásfehérje habját. 35 deka lisztet morzsold el, tizenkét és fél deka margarinnal, vagy egy kanál zsírral, tegyél hozzá egy egész, és egy tojás sárgáját. Előzőleg, a kevés langyos tejben és egy kávéskanál cukorban felfuttatott élesztőhöz, tégy egy késhegynyi szalalkálit ( szódabikarbonát), majd öntsd a lisztes masszához, és gyúrj hozzá egy evőkanál cukrot, kis sót és tejfölt! A kinyújtott és a tepsibe tett lap tetejére, helyezd rá  sűrűn a megfelelő gyümölcsöt: meggyet, szilvát, barackot, körtét…. bármilyen gyümölcsöt, utána öntsd rá a grízes masszát, és közepes lángon süssd halvány rózsaszínre. Amikor kihűlt, vágd négyszögű darabokra! Jó étvágyat!

 

Kavart gyümölcsös lepény(Imecs Katalin, 1942-)

 

Szirupot főzünk egy csésze víz és két csésze cukor hozzáadásával. Felverünk hét tojás habját, amihez hozzá töltjük a forró szirupot. Habverővel tovább verjük, hozzáadjuk a 7 tojássárgát, majd a 15 deka enyhén felolvasztott vajat( vagy 6 kanál olajat), utána a két és fél csésze  lisztet. Óvatosan kavarjuk, majd a masszát, vajjal kikent, lisztezett tepsibe öntjük, majd megszórjuk bármilyen gyümölccsel és forró sütőben sütjük. Ha márványosra óhajtjuk, akkor a masszából meg hagyunk egy keveset, kakaót keverünk hozzá, és a tetejére öntjük!  20 percig sütjük anélkül hogy kinyitnánk a ler ajtaját! Jó étvágyat!

 

Szilvás gombóc( Nagy Rozália,1929-2014, receptje alapján)

 

Egy kiló krumplit héjában meg főzöl, majd krumplitörőn át nyomsz. Amikor kihűlt hozzáteszel két tojást egy kicsi vajat( kb egy kanálnyit) és amennyit lisztet felvesz, összegyúród! Majd elteríted és négyszögűre vágod! A szilvát kimagozod és fahéjas cukrot teszel a közepébe, majd a négyszögű lapokba teszed.. Golyókat formálsz, és forrásban levő  sós vízben kifőzöd! Akkor van kész, amikor a gombócok a tetejére feljönnek.  Előzőleg, zsírban prézlit, azaz zsemlemorzsát pirítasz, majd abba beleforgatod a gombócokat. Fahéjas cukorral megszórva tálalod! Jó étvágyat!

 

Fahéjas körtés( kavart)

 

 4 darab tojást  keverj ki 4 csésze cukorral, egy csomag vanília porral. Egy  fél csésze olajat keverj össze két teáskanál sütőporral és 1 teáskanálnyi fahéjjal, majd tégy hozzá egy csésze tejet! A két bögre liszthez tehetsz hozzá apróra vágott körtét. Összekevered, vajazott lisztezett  tepsibe öntöd, a tetejére szeletelt körtét, és fahéjat! Húsz percig sütöd, majd tűpróba után kiveszed! Jó étvágyat!

 

Derelye szilvaízesen- barátfüle prézlisen( erdélyiesen)

 

 Laskatészta kinyújtva! Felibe kis halmokat  a szilvaízből, majd  ráborítani a tészta másik felét. Megnyomkodni, és körbe vágni a derelyevágóval. Utána sós vízben kifőzni, és pirított prézlibe forgatni! Fahéjas cukorral tálalni! Jó étvágyat!