Kiállításmegnyitó , séta, tündérkert-bejárás, előadások, beszélgetés a Cifraházban - és a környéken! Helyi és környékbeli termelõk öko-ételei   -  egész nap!

Kiállításmegnyitó  -  13:00: Harmóniában a természettel

Ruprech Judit 2022-ben Hemző Károly-díjat nyert fotóriportjának kiállítása

A pécsi fotográfus klasszikus stílusban megfogalmazott sorozataiban a mai kor legfontosabb problémáival, a globális felmelegedés veszélyeivel, illetve a megváltozott magyarországi viszonyok közötti új élet- és gazdálkodási stratégiákkal foglalkozik. Az ökoközösségeket bemutató fotóesszéiben a humánumnak és a közösség erejének döntő jelentőségét hangsúlyozza. A kiállításon a Nyimi Öko Közösség életéről készült képeket tekinthetik meg az érdeklődők.

Séta -   13:30 - indul: Kossuth utca 72.

Séta a szomszéd faluba, Tésenfára, a Vidéken Jó! Alapítvány másik helyszínére, az értékőrző felújításon átesett parasztházhoz, ökokertbe, és Kovács Gyula pórszombati Tündérkertjéből származó, őshonos fákból álló fiatal gyümölcsösébe.

Előadás  -   15:00: Ökofalvak Magyarországon

Dr. habil. Farkas Judit PhD kultúrantropológus, egyetemi docens előadása

„Amikor 2007 táján elkezdtem antropológiai kutatást folytatni a hazai ökofalvakban, majd pedig erről a kutatásról beszélni, minden alkalommal részletesen el kellett magyaráznom, hogy mi az az ökofalu, milyen környezeti-gazdasági és társadalmi problémákra reflektál a létezésük, és mit takar az ökológiai életmód. A növénytársítás, a komposzt-toalett, a mulcsozás vagy a bevásárlóközösség jobbára ismeretlen fogalmak voltak. Ez a világkép és életmód egyfelől érdeklődést, kíváncsiságot másfelől viszont értetlenkedést váltott ki a hallgatóságból. Sokan az ökofalusiakat utópikus menekülőknek, életüket pedig hóbortos extremitásnak tekintették. A környezeti diskurzusokban, így az ökofalusi narratívában is gyakran fellelhető apokaliptikus jövőkép sem segítette elő az elfogadásukat, a világot ostorozó profetikus beszédmód pedig sokakat kifejezetten eltántorított tőlük. Az általuk összegyűjtött tudás és tapasztalat csak egy szűk réteg számára volt fontos.Így ment ez hosszú évekig, egészen a 2010-es évek vége, 2020-as évek elejéig, amikor is szinte egy csapásra megváltozott a helyzet: a fenntartható-helyi-ökológiai terminusok és metódusok bekerültek a közgondolkodásba, és mindenhonnan azokat az aggodalmakat halljuk, amelyeket korábban csak egy szűk réteg,  például az ökofalvak  hangoztattak. Az egyre nyilvánvalóbbá váló ökológiai válságról szóló hírek berobbantak a mindennapokba, és a pandémiával, majd pedig az ukrán-orosz háborúval közösen olyan helyzetet teremtettek, ami a biztonságról és a jövőről alkotott kép átértékelésre készteti a többségi társadalmat is. A környezeti és a velük szoros kapcsolatban álló gazdasági-és társadalmi problémák egyre nyilvánvalóbbá válásával, e problémák létének elfogadásával párhuzamosan felértékelődtek azok a megoldási metódusok, amelyeket a zöld mozgalmak és az ökológiai életreform-mozgalmak  így az ökofalvak is - javasolnak.”

Beszélgetés -  16:00

Az az előadó, a kiállító, a házigazdák és meghívott érintettek, gazdálkodók beszélgetnek vidékre költözésről, ott maradásról, lehetőségekről, vidéki életmódról, ökoközösségekről, stb. 

Helyi és környékbeli termelők öko-ételei   -  egész nap!