Magyarország | Tolna vármegye | Lengyel |

A Gyulaj Zrt. terve az őshonos vadgyümölcs fajok visszatelepítésére Tolna Vármegye erdőségeibe!

A Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. Tolna Vármegye állami tulajdonú erdőterületeinek legnagyobb és egyben meghatározó kezelője. A  természetközeli erdőgazdálkodási módszerek alkalmazásához alapvetően szükséges az erdőtársulásokra jellemző őshonos állományalkotó és elegy fafajok meghatározó jelenléte az állományokban.

A korábbi gazdálkodási gyakorlatban a ritkább elegyfajok, és ezen belül is a vadgyümölcs fajok mellőzött szerepet kaptak, és emiatt fokozatosan szorultak ki a térség erdeiből. A Gyulaj Zrt. törekszik az őshonos vadgyümölcs fajok visszatelepítésére, vagy ahol még előfordul, elegyarányának növelésére. Ezt a folyamatos szaporítóanyag igényt szeretnénk saját génkészletű növényanyag előállításával biztosítani. A még meglevő előfordulásokat tervezzük felmérni és dokumentálni (törzsfa leírás), és az értékes alaki tulajdonságokkal rendelkező, illetve őshonosnak tekinthető genotípusokat ex situ (eredeti élőhelyükön történő megőrzésbe) vonni és oltvány formában, genotípus gyűjteményt létesíteni. A vadgyümölcs génmegőrzési programba a következő fajokat vontuk be: vadkörte, vadalma, házi berkenye.

A Vadgyümölcs fajok ex situ génmegőrzési programjának első lépéseként a Társaság által működtetett Annafürdői Erdei Iskolához tartozó Ökoház mellett az alábbi, hazánkban őshonos gyümölcs fajták egy-egy egyede került szakszerű elültetésre, melyet Kovács Gyula pomológus szakember biztosított számunkra.

Alma: A9/68  Karácsonyalma  A9/105 Fehér pogácsaalma E909/A Segesvári tökalma  A9/28  Csüngő Batul E917/A  Páris alma E926/A  Édesalma  E925/A  Mádai kormos alma  sE 936/A  Leves alma E934/A  Brassói nagy E923/A  Sikulai  nagyA 09/102 Széchenyi almája, E 904/A  Aranyalma, A 09/101 Ponyik alma 
Körte: K9/103  Nyári császár, K9/46   Csöbör körte E 915/ K Tinó orru, E911/K  Torzsátlan, E903/K  Piros körte, E901/K  Sós körte  K9/4   Bakszar körte   K9/8   Medesi körte K9/3   Hébér körte, K9/29  Búzával érő , K9/10  Csöngető körte  K9/7  Sózó körte   
Feketeberkenye

Ezen egyedi gyűjtemény kiemelt fája lehet Petőfi Körtefájának oltványa is, melynek történetét az erdei iskolába érkező diákok megismerve gazdagodhatnak az egyetemes magyar kultúra egy érdekes fejezetével.

forrás: Gyulaj Zrt beküldött anyaga, szerző: Antli István erdőgazdálkodási szakfelügyelő